Mezoterapi

Mezoterapi Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin aminoasitlerin, enzimlerin homeopatik ilaçların, karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakası enjekte edilmesi yöntemidir. Cilt yenileme, selülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler çeşitli deri hastalıklarında keloid tedavisinde alerjik hastalıklarda yaygın olarak kullanılır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi günümüzde estetik tıp dalında selülit tedavisinde, yüz gençleştirme ve saçlı deri tedavilerinde sık kullanılan yöntem sayılır. Mezoterapinin kelime anlamı, orta deriye ince uçlu(4- 6 mm ) iğnelerle belli açılarla ilacı direkt hedef organa enjekte ederek bölgeye tedavi sağlamaktır. Bu yöntemin temeli seri şeklindeki iğnelerin çarpma etkileri ile bağışıklık sistemine harekete geçirmek ve kılcal damar ve kanlanmanın artışı ile direkt hedef organı etkilemektir.

 • Sonuçların hızlı ve kesin olması(ortalama 3. seanstan sonra sonuçlar gözlemleniyor).
 • Doğru kişilerce uygulandığında her hangi bir yan etki içermemesi.
 • Cerrahi yöntemlerin aksine lokal ve ya genel anestezi gerekmemesi ve uygulamadan sonra kişinin günlük aktivitelerini herhangi bir şekilde etkilememesi.
 • Kozmetik yöntemler(yosun, parafin, masaj...)göre çok daha etkin sonuçlar sağlaması.
 • Kısa sürede gerçekleşmesi, Mezoterapinin avantajlarıdır.

Yöntemin Dezavantajları

 • Uzman ve bu konuda eğitimli hekim tarafından uygulandığında her hangi bir yan etkisi yok.
 • Bazen 1-4 yerde küçük morarmalar olabilir, bir kaç günde kaybolur.

Mezoterapinin Kullanım Alanları

 • Estetik kullanım
  • Selülit, bölgesel zayıflama
  • Saç dökülmesi ve saç canlandırma
  • Yüz gençleştirme, cilt gençleştirme
  • Gözaltı torbalarının tedavisinde
  • Çatlak, yara izleri
 • Tıbbi kullanım alanları
  • Romatolji, eklem ağrıları
  • Spor yaralanmaları

Selülit Ve Bölgesel Zayıflamada Mezoterapi

Amaç selülit ve bölgesel zayıflama ise istenilen bölgelerde yanı bacak, karın, kalça, diz çevresi, mide, yan, sırt, kol bölgesi gibi bölgelere ince üçlü bir iğne ile ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar o bölgedeki yağ bloklarını yıkıp, kan dolaşımının artmasına neden olduğundan seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitlerde azalma ve yok olma istenilen bölgede( kişinin problemin yoğunluğuna göre hızlı incelmeve zayıflama meydana gelir. Kişide genel bir kilo problemi söz konusu olduğunda mezoterapi ile birlikte diyet verilir. Diyet verilmeden önce kişinin boy, kilo ve vücut ölçüleri(yağ, kas) alınır. Kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir etken varsa araştırılır ve altta yatan bir neden olduğunda tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı hazırlanır. Kas kaybına neden olmadan düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı ile protein, karbonhidrat, lif yağ, vitamin ve mineralden zengin diyet sayesinde ayda 5-8 kilo arasında kilo vermek mümkün.

Enjekte edilen ilaçlar cilt altı yağ çözücüler(damar üzerindeki basınç ortadan kaldırır),kan dolaşım düzenleyiciler, ödem geçiriciler ve bu konuda faydalı özel karışımlardır. Mezoterapinin en büyük avantajlardan birisi bölgede zayıflama sağlarken sarkma probleminin olmaması ve tam tersine toparlama ve şekillenme göstermesidir, hanımlarda özellikle gebelikten sonraki sarkma problemleri ve yaşın ilerlemesine bağlı kol altlardaki sorunlarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Mezoterapi tedavisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 8-10 seans sürer.(gerektiğinde daha fazla)Yöntem son derece pratik olup ortalama 10-15 dakika da gerçekleşir.. Seans aralıkları minimum 5-7 gün olmaktadır. Tedaviden sonra kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Bazen yapılan iğne yerlerinde küçük birkaç morarma noktası görülebilir böyle bir durum ortalama 5-7 gün içerisinde geçer. Mezoterapi yöntemi 18-65 yaşındaki tüm kadın ve erkeklerde kullanılabilir tıbbi bir yöntemdir.

Uygulanmaması Gereken Durumlar

 • Kalp yetmezliği
 • Diyabet
 • Böbrek rahatsızlıklarında
 • Antikuagülan tedavisi alan hastalarda

Saç Mezoterapi

Özellikle saç dökülme ve saç canlandırmada tercih ettiğimiz bir yöntem, ilk aşamada saç Dökülme nedenleri araştırılır ve varsa bir neden tedavi edilir. Var olan kıl köklerin beslenmesi için yapılan yöntemlerden biri saç mezoterapi yöntemidir. Bu yöntemde çok ince uçlu mezoterapi iğnesi ile vitamin, kan dolaşım düzenleyiciler, elastin, kollogen tetikleyiciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl enjekte edilir, kişinin problemin yoğunluğuna göre minimum 6 seans haftada bir uygulanır.

Yüz, El Mezoterapi Antiaging Tedavi

Yüz cildin altına hücre yenileyici, kombine vitaminler, dolaşım düzenleyiciler, protein yapı taşları istenildiğinde dolgu maddelerden hazırlanan bir kombinasyon enjekte edilir, en çok cildi canlandırmak, sarkmaları bir dereceye kadar toparlamak, kırışıklıkları bir dereceye kadar açmak ve ilerde oluşacak olan etkileri azaltmak için yapılır ve cilde ferah ve parlak bir görüntü kazandırır. Ortalama 3-6 seans ilk aşamadaki 4 seans haftada bir ve sonradan ayda bir şeklinde uygulanır.