Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu lazer epilasyon'dur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.
Lazer epilasyon istenmeyen tüylere çözüm olarak sunulan genel bir tedavi yöntemidir.

Lazer Epilasyon Esnasında Acı Duyulur Mu?

Lazer epilasyon uygulanma esnasında hastaya bir miktar rahatsızlık verebilir. Bunun nedeni ise her saç hücresinin sinirler ile çevrelenmiş köklere sahip olmasıdır. anestezi kremi (EMLA gibi) kullanılabilir. Anestezik krem kullanımı hastanın tercihine kalmış bir durumdur. Anestezi kreminin kayda değer bir sonuç vermesi için lazer epilasyon operasyonundan 30-60 dakika önce uygulanır.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Uygulanmaktadır?

Tatmin edici sonuçlar için lazer epilasyon operasyonu üç ile altı seans arasında sürmektedir. Seanslar arasındaki zaman dilimi ise 4 ile 12 hafta arasında değişebilmektedir, seansların sayısı ve seanslar arasındaki zaman saç renginize, kullanılan yönteme, epilasyonunun uygulandığı bölgeye bağlı bir durumdur.

Komplikasyonlar Nelerdir?

İyi bir uzman doktorun lazer epilasyonunuzu uygulaması durumunda komplikasyon görülmesi ihtimali çok çok düşüktür. Epilasyon seanslarınızdan sonra uygulamanın yapıldığı bölgede kızarıklıklar, belirli derecede ağrılar, şişkinlikler görülmesi muhtemeldir. Söz konusu durumlar etkilerini 24 saat içerisinde kaybeden semptomlardır.

Pigment Değişimi: Lazer epilasyonunun uygulandığı hastaların %5’inde epilasyonun uygulandığı bölge civarında hiperpigmentasyon enflasyonu veya deride koyulaşma görülmüştür. Bu durumda direk güneş ışığından korumak gerekmektedir. Bu yan etkiler genelde geçicidir.

Enfeksiyon: Bakteriyel deri enfeksiyonları nadir görülür ve yüzeysel yaralanmalar sonrasında ortaya çıkar. Bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Genelde yaranın iyi bir şekilde korunması enfeksiyonun önlenmesinde yeterlidir. Eğer seanslar öncesinde belirli bölgelerde uçuk görülmüşse veya aft varsa lazer epilasyonu sonrasında bu durumun tekrarlaması muhtemeldir. Eğer aft veya uçuklar konusunda kronik bir rahatsızlığınız varsa, uzmanınıza bu durumu belirterek olası bir aftın oluşmasını önlemek için lazer epilasyonu öncesinde antiviral tedavi uygulamasını isteyebilirsiniz.

Skarlaşma durumu genelde enfeksiyon veya yüzeysel yaralanma sonrasında görülen bir durumdur

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyonu hemen hemen herkese uygulanabilir. Bronz ten lazer epilasyonunun uygulanmasında zorluklara neden olmaktadır. Lazer epilasyonu en iyi sonucu açık tenli, koyu saçlı kişilerde vermektedir.

Şu Durumlara Dikkat Edilmelidir:

 • Lazer epilasyon uygulanmadan önce uygulanacak bölgede aktif bakteriyel veya viral enfeksiyonun bulunmadığından emin olunmalıdır. Eğer böyle bir durum varsa enfeksiyon geçinceye kadar operasyon ertelenmelidir!
 • Uygulamanın yapılacağı bölgede daha önceden farklı nedenlerden dolayı dikey kesitte bir yara izinin bulunması veya keloid formasyonun görülmesi, operasyon sonrasında komplikasyonların oluşmaması için etkisi daha az olan lazer tedaviler kullanılmalıdır!
 • Bronz ten lazer epilasyon etkisini azaltır ve teninizdeki yüzeysel yaralanma veya değişiklik etkilerinin görülmesi ihtimalini arttırır!
 • Eğer teninizde psoriyazis veya vitiligo(renk kaybı) rahatsızlığı varsa tedavinin uygulanacağı bölgelerdeki dokularda daha fazla yapı değişikliği yaşayabilirsiniz!
 • Birçok dermatolog, isotretinoin (Accutane®) tedavisinden sonra lazer epilasyon uygulanacaksa aradan bir yıl gibi bir zaman geçmesini önermektedir. Bu, ilaçtan kaynaklanabilecek beklenmedik bir skarlaşmanın önlenmesi amacıyla alınan bir önlemdir!

Tedavinin Amacı Nedir?

 • Lazer epilasyondaki öncelikli amaç güvenli ve etkili kıl giderimidir.
 • Epilasyon işleminin arzu edilen düzeyde olması her zaman olası değildir.
 • Epilasyonunun etkilerinin birkaç ay içerisinde kaybolması rastlanabilen bir durumdur.
 • Kalıcı lazer epilasyon belirli bölgelerde yapılması çoklu seanslar gerektirebilmektedir.

Preoperatif Önlemler

 • Direk olarak güneş ışığı altında bulunmaktan kaçınmalı ve yapay bronzlaştırıcı ürünler kullanılmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulanmadan en az 6 hafta önceden ilgili bölgeyi traş etmekten, o bölgedeki kıl köklerini almaktan kaçınılmalıdır.
 • Operasyon öncesinde tüy dökücü krem kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.
 • Tedavi bölgesini operasyondan 24 saat önce uygun duruma getirilmelidir.
 • Anestetik krem lazer epilasyon operasyonundan 30-60 dakika önce uygulanabilir.
 • Operasyon öncesinde yüz uygulamalarında makyaj temizlenmelidir.

Postoperatif Değişiklikler

 • Epilasyonun uygulandığı bölgelerde epilasyondan hemen sonra kızarıklar ve şişlikler görülebilinir.
 • 2. Kabarıklar ve kabuklanmalar nadiren rastlanır ve genelde koyu tenli kişilerde kendini gösterir.

Postoperatif Önlemler

 • Tedaviden hemen sonra deri üzerine soğuk sıkıştırma uygulanabilir.
 • Yumuşatıcı ve/veya kortikosteroid içerikli kremler kullanılarak uygulama bölgelerinin nemli kalması sağlanabilir, kızarıklıklar ve şişlikler azaltılabilir.
 • Kabarıklar ve kabuklanmalar antibiyotik tedavisi ve günlük ıslatma ile tedavi edilebilir.
 • Pigment değişimlerini önlemek için doğrudan güneş ışığı altında bulunmama konusunda dikkat edilmelidir.