Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Cildin üst tabakası olan epidermisin farklı konsantrasyonlardaki kimyasal soyucular kullanılarak muhtelif derinliklerde soyulması işlemine kimyasal peeling denir.

Kimyasal peelig yüzde yaşlanma, güneş hasarı, akne izleri, doğum lekeleri, cildin nem miktarının arttırılması, hücre yenilenmesini stimüle ederek cildin gençleştirilmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

Kimyasal peeling’lerde kozmetik amaçlı olarak en sık kullanılan; alfa hidroksi asit (AHA) olarak bilinen meyve asitleri ve en küçük moleküllü asid olması nedeniyle topikal kullanıma en uygun olan glikolik asid’dir.

AHA’ların temel etki prensibi, topikal olarak uygulandıkları Stratum corneum daki hücreler arası bağları zayıflatarak dökülmeyi (desquamation) hızlandırmaları, epidermal yenilenmeyi sağlamalarıdır. Ayrıca bazal tabakada yeni hücre yapımını uyardıkları için, cildin parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olurken, hücre anormalliklerinin düzelmesini sağlarlar ve yenilerinin oluşmasını önlerler. Bu nedenle epidermis tabakasını tutan bozuklukların etkin bir şekilde tedavisi gerçekleştirilir. Bunun sonucunda ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, cilt geçirgenliğinin artması, porların açılması ve tıkanmalarının engellenmesi gibi cilt kalitesini arttırıcı sonuçlara ulaşılır.

Glikolik asid peelingleri yüzeysel kimyasal peelingler olarak tanımlanmalarına rağmen konsantrasyonlarına, pH’larına ve ciltte tutulma sürelerine bağlı olarak orta derinlikte peeling yapma imkânı da sağlar.

Glikolik asidin hem epidermal, hem de dermal bölgede olumlu etkileri saplanmıştır.

Özet olarak yüzeysel peelinglerin ana endikasyonu deriyi tazelemek ve yenilemek olup, temel katkıları küçük kırışıklarda sağladıkları iyileşmedir. Cildi temizler gençleştirir ve uyarırlar.

Peeling seansları düşük konsantrasyondan başlanıp, giderek artan konsantrasyonlara çıkarak sürdürülür. Seanslar arasındaki zaman ciltte oluşan eritem ve duyarlığa bağlıdır. Bir sonraki peeling seansı en erken bir hafta sonra yapılabilir. Ancak ideal süre 2-3 haftadır.

Peeling seans sayısının limiti bulunmamakla birlikte, ortalama olarak 6-8 seans sonunda olumlu gelişmeler gözlenmektedir.

Tedavinin başarısını belirleyen önemli faktör, kişinin peelin’e hazırlık ile peeling aralarında ve sonrasında kendi kullanacağı preparatlara gösterdiği özendir.

Geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yaşam ve çalışma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan peeling tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir. Mutlaka tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır