Osmanlı döneminde sağlıklı yaşam ve estetik

OSMANLI DÖNEMİNDE  SAĞLIKLI  YAŞAM  VE  ESTETİK

 

Osmanlı tıbbında  koruyucu hekimlik ön plandaydı. Hekimler hasta olmadan önceki durumların tedavilerini  bilir ve uygulardı.Sağlıklı yaşam,bütüncül bir anlayış  aynı zamanda da  güzellik ve gençlik sırları demekti.

Kimyasal  peeling

Günümüzde medikal estetik uygulamalarda sık rastladığımız meyve asidi tedavilerini temiz cilde limon sürerek  uyguluyorlardı.O dönemde beyaz ,lekesiz cilt  makbul idi .Limon hem antiseptikdir ,hem de beyazlatıcı etkisi vardır.

Temizlik ve peeling

Sabunlara  özellikle gül suyu ,misk,amber, kakule ,öd ağacı gibi kokulu bitkiler ilave edilirdi.Kese-hamam doğal peeling idi,sonrasındaki cilt kuruluğu için de doğal yağlardan aromaterapi etkili karışımlar nemlendirici olarak kullanılıyordu.

Aromaterapi

Osmanlıda güzel kokunun sakinleştirici özelliği ön plandaydı ve  tedavide kullanılıyordu.Koku kullanımı da çok yaygındı , Fransa Loure Müzesinde Osmanlı koku arşivi bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinde ;beslenme ve sağlık kurallarına dikkat etmenin  önemi üzerinde durulur,topikal olarak da  defne yağı,çörek otu,zeytinyağı karışımları kullanılırdı .

Detoks

İlkbaharda sebze ağırlıklı beslenilir, müshil veya kaplıca suları içilerek barsak temizliği yapılırdı.

Koruyucu Hekimlik

Kişinin hastalanmaması için gerekli tedbirleri almak, bireyin uyku saatlerini , hangi sporu yapacağını ,hangi yiyecekleri bir arada yemesi veya yememesini  belirlemek  hekimlerin görevlerindendi.

 

 

 

Konu içeriği...

Paylaş