Cilt Gençleştirme (Fotorejüvenasyon)

Fotorejüvenasyon IPL-Photorejuvenation olarak da bilinen cilt gençleştirme (cilt yenileme); yüz, boyun, göğüs ve ellerde yaşlanmaya bağlı izlerin yok edilmesi için kullanılan invazif olmayan bir işlemdir. Cilt altındaki kollajen doku yapımını artırma prensibiyle etki etmektedir.

Yaşlanma, güneş hasarı, akne izleri, cilt lekeleri v.s gibi nedenlerle hasar görmüş yüz derisinin yoğun pulse ışık kullanılarak tedavisi anlamına gelen fotorejuvenasyon; etkili, cerrahi olmayan, minimum riskleri olan ve hastalar için iyileşme süreci gerektirmeyen bir cilt gençleştirme (rejuvenasyon) metodudur.

Cildin doğal gerginliği ve canlılığı kollajen dokuya ve elastin liflerine bağlıdır. Fotorejuvenasyonda IPL’den epidermisi etkilemeden cildin orta tabakası olan dermise gönderilen ışık cilt tarafından emilerek fibroblastik aktiviteyi uyarır, kollajen ve elastin artışını sağlar. Bunun sonucunda daha taze, tonusu düzelmiş, nem düzeyi artmış bir cilde ulaşılır.

Fotorejuvenasyon yüz, boyun, el ve dekolte bölgesine uygulanır.

Fotorejuvenasyon tedavisinin yapıldığı gün cilt tahrişten uzak tutulmalıdır. Tedavi uygulanan alan 1-2 hafta boyunca yüksek faktörlü bir koruyucu krem ile korunmalıdır.

Fotorejuvenasyon cildin durumuna göre 2-4 hafta aralıklarla 5-6 seans uygulanır.

Sonuç olarak bir tek seansta dahi fotorejuvenasyonun cilt üzerndeki olumlu etkisini görmek mümkündür.

Tedavi programı 10-15 dakika süren ve üç-dört hafta aralıklarla uygulanan dört-altı seanstan oluşur.

IPL ile Cilt Yenileme

Yüzünüzdeki yaşlanma ile ilgili çeşitli semptomları her seansta tedavi etme kapasitesine sahiptir. Bu semptomlar arasında; ince çizgiler, kırışıklıklar, yüzün dokusunda bozulma, cilt gerginliği ve elastikliğinin azalması, kırmızı ve benekli lekeler, ince kılcal damarlanmalar vardır.

Sonuç, genç, pürüzsüz ve canlı bir yüz görünümüdür. IPL aynı zamanda ellerdeki, göğüsteki ve boyundaki lekeler ve renk düzensizlikleri ile diğer yaşlanma belirtilerini de tedavi etmektedir.

IPL ile Cilt Yenilemenin Avantajı Nedir?

Tek seansta değişik yerlerdeki pek çok değişik semptomu tedavi etmesinin yanında hastayı rahatsız etmeyen, invazif olmayan ve güvenli bir yöntemdir.

Bu Uygulama İçin Kimler Uygundur?

Cinsiyet fark etmeden ciltte yaşlanma belirtileri veya güneşten yıpranmış bir cildiniz varsa IPL ile cilt yenilemeyi daha genç ve sağlıklı görünmek için düşünmelisiniz.

IPL ile Cilt Yenileme Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesinde uygulama yapılacak alana jel sürülür ve gözlerinizi IPL lazer ışığından korumak için özel gözlük verilir.

Uygulama sırasında: IPL cihazının hassas cam ucu cildinize dokundurularak yoğun ışık atışları yapılır. IPL cihazının ucunda özel soğutması olduğundan, ışığın sebep olduğu ısının cilt yüzeyinize hasar vermesi engellenir.

Genellikle bu uygulama acısız geçer ama hastamızın rahatsızlık hissettiği durumlarda özel bir anestetik kremler uygulanabilir. Tedavi seansları genellikle 10-15 dakika sürer ve tam bir program dört ila altı seans arasında oluşmaktadır.

Uygulama sonrasında: Normal hayatınıza ve aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz. Nadiren de olsa birkaç saat ile birkaç gün arasında kaybolan ciltte kızarma veya lekeler gibi tedavi işaretleri oluşabilir. Her seansta kademeli bir iyileşme göreceksiniz ve tedavi programı sonunda da belirgin bir iyileşme ile karşılaşacaksınız.

Tedavi edilmiş cilt tedavinin hemen sonrasında iki-üç hafta kadar bir süre güneşe daha hassas olmaktadır ve güneşten bronzlaşmış ciltlere genellikle uygulanmamaktadır.