Botoks

Botoks Botoks etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Estetik alanında ise genellikle yüz mimik kaslarının hareketleri ile yüzde oluşan çizgilenmeleri azaltmak veya aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Yüz kaslarımızın sürekli çalışıyor olması, kırışıklıkları yanında duygusal ifadelerin yoğunlaştırdığı hat ve çizgileri oluştururlar. Botoks enjeksiyonları mimik kasları denilen çok ince ve yüzeysel kaslara giden sinir uyarılarını bloke ederek, kasılıp-gevşeme hareketini sınırlar. Bu kasları gevşetir ve relax haline getirir. Botoks bu amaçla oldukça küçük dozlarda direkt olarak belirli bir kasa enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon uygulanmayan diğer kaslar botoks etkisine maruz kalmazlar ve böylece yüzdeki ifade değişmez.

Değişim Nasıl Fark Edilir ve Bu Ne Kadar Sürecektir?

Botoks’un ilk etkileri uygulamadan 3-4 gün sonra belirmeye başlar ve tam etkisi 10 gün sonra göz ile algılanacak düzeye ulaşır. Botoks’un etkisinin kalıcılık süresi kişiye özgü kriterlere bağlıdır. ortalama 4 ila 6 ay içinde ilacın tesiri yavaş yavaş azalacak ve kas hareketi yeniden başlayacaktır. Başlangıçta hastalar ilk yıl içinde 2 ila 3 kez tedavi görebilirler. İki veya daha fazla uygulama sonrasında tedavi seansları arasındaki süreler gittikçe uzar ve nihayet yılda bir uygulama yeterli olur.

Botoks Tedavisi Acı Verir Mi?

Botoks tedavisi basit ve güvenlidir. Uygulama prosedürü çok ince bir iğne ile tedavi edilecek bölgeye botoks maddesinin enjekte edilmesidir. Toplam tedavi süresi yaklaşık 15 dakikadır. Enjeksiyonda kullanılan iğnenin çok ince olması ve zerk edilen madde miktarının az olması nedeniyle ağrı ve acı hissi minimum düzeydedir. Yatıştırıcı veya anestezi gerektirmez ve kendine gelme süresi gibi ek bir zaman kaybına yol açmaz. Çoğu hasta enjeksiyon esnasındaki hissi böcek ısırması gibi, diye tanımlamaktadır. Botoks uygulamasını takiben hasta hemen günlük sosyal yaşantısına dönebilir. Bazen enjeksiyon yapılan bölgede makyaj ile kolayca kapatılabilen geçici hafif morarma kısa süreli bir ağrı veya çok az derecede “ dokunmaya karşı hassasiyet hissi” oluşabilir.

Botoks Enjeksiyonlarının Etki Sınırları Nedir?

Botoks enjeksiyonlarının bir etki sınırı vardır. Cilt çökmeleri, çene ve gerdan sarkmaları, göz kapağı ve kaşları kaldırma işleminde cerrahi müdahaleler gerekebilir. Güneşten zarar görmüş ciltlerin tedavisinde ve deriyi gençleştirmek amacıyla yapılan revitalizasyon tedavilerinde ise kimyasal peeling ve mezoterapi gibi yöntemler daha iyi sonuç verirler.

Aşırı Terlemede Botoks

Aşırı terleme problemi hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açmakta,sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir.Aşırı terleme özellikle koltukaltı terlemesi botulinum toksini (BOTOKS) uygulaması ile başarıyla tedavi edilebilen oldukça etkili bir yöntemdir. Botoks ter bezlerini çalıştıran sinirleri geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller. Terlemeyi 3 ila 4 kat azaltmaktadır. Altı-12 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir. Bu yöntemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Etkisi ilk hafta da görülmeye başlar.

Botoks Tedavilerinde Cins Ve Yaş Faktörleri Önemli Midir?

Botoks tedavileri her iki cinste aynı başarıyla uygulanmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda 65 yaş üstü kişilerde daha az etkili olduğu saptanmıştır.